רפי גינת וחוסר צדק חברתי


קצת באיחור, עלו לי ההבנות לגבי תחקיר כלבוטק המדובר. שאלתי את עצמי מדוע בעצם, נטפלה התוכנית לטיב טעם במשך חצי שנה שלמה. מה היה הצורך, והוצאת המשאבים של התוכנית כדי להטפל לגוף פרטי במשך תקופה כל כך ארוכה? האם נעלמו להן כל בעיות החברה הישראלית, חוסר הצדק, הרמאים הקטנים והגדולים, הגנבים והשקרנים? האם מכל רשתות המזון בארץ, רק טיב טעם היא הנחוצה לבדיקה, עבור קהל הצופים הרחב? חצי שנה?

אני לא לקוח של טיב טעם. אף פעם לא קניתי שם. לא יצא. יחד עם זאת, אני כואב את ההשפלה הציבורית שהחברה הזו ספגה מתוכנית טלויזיה אחת, שידה על העליונה, בזכות רייטינג ופריים טיים.

שאלות קשות החלו עולות בי, על אופי התחקיר הזה, והסיבות הנסתרות לו. תמוהה בעיני 'ההצלחה' החתולית של התחקירנים לתפוס חית זבל אחת, במשך חצי שנה שלמה. אז מה קרה כאן? חתול זבל קפץ על בשר. שימו שקית קניות שתי דקות מחוץ לבית, איזה חתול בטוח יקפוץ עליה… ערמת בשר שלמה, לא תמשוך חתולים? לכו למכולת הקרובה, תראו כמה חתולים מתגודדים בחוץ.

חתול אחד בלבד, במשך חצי שנה… והפרשנים בעיתונים המומים. אם רק היה צוות התוכנית מכוון את המצלמה הצדקנית שלו לשאר הרשתות, למשך חצי שנה, אני בטוח שגם שם היינו מגלים חתול, או אפילו שמונה.

סקופ – בלעדי לבלוג של שי, השיחה בין התחקירנים באותו ערב:

"וואי, אחי, איזה צ'יעמום. חצי שנה, אפילו לא עכבר…"
"רגע, אח שלו! חתול! שבע לך! יש חתול שמתקרב לבשר!"
"זה בשר שהולך לחנויות?"
"לא יודע, מה זה משנה?"
"רגע, רגע, זה בשר בכלל? או שזה אולי אבוקדואים?"
"לא יודע, זה נראה כמו בשר. אתה מצלם?"
"מצלם, מצלם, כל הזמן. אבל תגיד, זה בטוח בשר שם, נכון?"
"אחי, כתחקירן כלבוטק, אני אומר לך – זה בשר. צלם"
"חחח! מיסמרנו אותם! חצי שנה של צ'יעמום, הנה מיסמרנו ת'זונות!"
"רפי ימות על זה"
"אני דמעות…"
"תביא, תביא חיבוק"

רפי גינת חייב לציבור הסבר אחד ברור – למה טיב טעם? עד כה לא מצאתי הסבר לזה. למה דווקא טיב טעם בפעם אחר פעם? למה הניג'וס הזה, לעקוב אחריהם חצי שנה? למה לא שופרסל? קו-אופ? מגה? היפרנטו? מה עם הגדולים באמת? איפה השוויון בתחקיר? האם יש כאן סיבה נסתרת, רפי? או שאתה מתגלה כסוג נפוץ של יס-מן של איילי ההון והדתיים, ומעדיף שלא להתעסק עם הטייקונים כמו שכתב הפרסומאי אורן פרנק, שניות לפני שיס-מן אחר פיטר אותו.

אם רפי גינת רוצה שאתפוס אותו ברצינות, הוא חייב לי את התשובה הזו. למה טיב טעם, רפי? תן הסבר. פשוט.

ובכלל, ממתי צדק חברתי נמדד על פי אמות מידה של רייטינג? איך קרה שהשופט הכי נחשב במדינה הוא איש טלויזיה בעל קול דרמתי? ולמה תמיד אנחנו שותקים, כשאזרח אחד מכה בחוסר צדק אזרח אחר? 

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • תמר היימן  ביום 21 באוקטובר 2007 בשעה 3:33 PM

  אם הוא היה מתלבש על "שופרסל", היו שואלים למה דווקא "שופרסל" ולא "מגה" או "חביב" או "חצי חינם".

  תמיד ישאלו למה דווקא ההוא.

  זכור: גנב הוא לא מי שגונב (כולם, כמעט, גונבים). גנב הוא זה שנתפס. "טיב טעם" נתפסו

 • שי  ביום 21 באוקטובר 2007 בשעה 7:29 PM

  אני חולק על דעתך, תמר. הוא התלבש כבר פעם על טיב טעם, וחזר אליה שוב. בזמן של חצי שנה, הוא יכל להתלבש לו על כל היתר, ולעשות תחקיר כללי על רשתות המזון. במקום זאת, הוא בחר באחת, הקטנה ביותר, הפרטית ביותר, השנויה במחלוקת, דווקא אלה שלא קיבלו בשקט את מרותו, וטס איתם עד הסוף. לא היה להם סיכוי, עם מצלמה שמתלבשת עליהם חצי שנה.

 • שייקה  ביום 21 באוקטובר 2007 בשעה 8:44 PM

  בוקר טוב.
  הנושא מוצא. הוא התלבש על טיב טעם כי הוא לא יכול להתלבש על שופרסל.

 • שי  ביום 21 באוקטובר 2007 בשעה 8:51 PM

  וזה לא נכון להגיד את זה… להיפך. נכון יותר להגיד, שהוא התלבש עליהם אבל יכול היה להתלבש גם על שופרסל… כמו שאומרים בצבא "אין לא יכול, יש לא רוצה".

 • איתי  ביום 21 באוקטובר 2007 בשעה 11:23 PM

  עכשיו אין לי ספק שיש להם את בקרת האיכות הכי טובה.

%d בלוגרים אהבו את זה: